eSIM – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

eSIM - czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Rok 2018 zakończył się na rynku telekomunikacyjnym miłą niespodzianką ze strony Orange. Jako pierwszy Operator w Polsce wprowadził on tzw. eSIM’a. Rozwiązanie to pozwala na zakup oferty Operatora bez udziału fizycznej karty SIM.

Niektórzy wyczekiwali tego momentu zapowiadanego szumnie od dłuższego czasu pytanie – co to zmienia i czy warto się tym zainteresować?

W dzisiejszym artykule przybliżę Wam czym jest eSIM, jakie daje korzyści, na jakim urządzeniu można go używać (na ten moment lista jest mocno ograniczona) oraz w jaki sposób uruchomić eSIM w Orange.

To po kolei 🙂

Czym jest eSIM?

Źródło: Orange Polska https://www.orange.pl/omnibook/karta-esim

Historia eSIM nie jest długa, ma zaledwie osiem lat. GSMA – organ zajmujący się standaryzacją rozwiązań GSM rozważał jego wdrożenie już w 2010 roku.

Pod nazwą eSIM kryje się nic innego jak Embedded SIM czyli wbudowana karta SIM. Jest to dobre określenie zważywszy na to, że mówimy o układzie na stałe zintegrowanym z urządzeniem. Czipy umieszczone są na płycie głównej, natomiast proces rejestracji i pobierania danych odbywa się w chmurze.

Istotne jest to, że eSIM nie jest przypisany do żadnego Operatora.

Co daje nam eSIM?

Wbudowana karta SIM to przede wszystkim wygoda dla użytkownika. Daje możliwość wygodnego wyboru Operatora w dowolnej chwili.

Użytkownik kupujący telefon bez abonamentu nie musi wybierać oferty w momencie zakupu. Może spokojnie przejrzeć oba dostępne rozwiązania i zakupić pakiet w dowolnym momencie bez wychodzenia z domu.

Dodatkowym atutem jest większe bezpieczeństwo rozwiązania. Z urządzenia nie można wyciągnąć fizycznej karty SIM, a więc w momencie kradzieży złodziej nie będzie mógł wyrzucić naszej, włożyć swojej i swobodnie korzystać z urządzenia.

Zmiana w urządzeniu, a więc dodanie nowego Operatora, wiąże się z usunięciem dotychczasowego. Żeby to zrobić trzeba przejść procedurę weryfikacji u Operatora.

Korzyści z pewnością dostrzegą również użytkownicy ubiegłorocznych iPhonów Xs, xS Max oraz Xr. Dzięki obsłudze standardowej karty SIM oraz eSIM mamy możliwość mieć w telefonie tzw. dual sim, a więc obsługę dwóch numerów jednocześnie.

Nie można zapomnieć też o producentach, którzy z pewnością wykorzystają nadarzającą się okazję do usunięcia slotów na karty SIM. Może nie spowoduje to nagle, że telefony będą grubości kartki papieru, bo w końcu karty nanoSIM też były małe, ale bez wątpienia będzie można wykorzystać to miejsce montując dodatkową pamięć albo inne podzespoły.

Na jakich urządzeniach działa eSIM?

Na chwilę obecną lista urządzeń, które obsługuje eSIM, mówiąc kolokwialnie, nie powala.

Pierwszymi smartfonami na rynku, ze wsparciem eSIM był Google Pixel 2 i Pixel 2 XL. Dodatkowo Samsung i jego zegarek Galaxy Gear S2 oraz Apple Watch Series 3 i 4 w wersji LTE. Niestety te urządzenia w Polsce oficjalnie nie działają.

Tak jak wspominałem na początku pierwszym Operatorem w Polsce, który wprowadził eSIM było Orange Polska. I od tego momentu tylko u tego Operatora możliwe jest skorzystanie z ofert dostępnych w ramach eSIM.

Urządzenia, które mogą skonfigurować eSIM w Orange to wspomniane wcześniej iPhone modele Xs, Xs Max oraz Xr.

Zgodnie z zapowiedziami Orange lista urządzeń ma być systematycznie powiększana.

Pozostali Operatorzy zapowiedzieli, że niebawem i u nich zagości to rozwiązanie. W chwili obecnej pracują nad wdrożeniami. Pozostaje nam wypatrywać 🙂

Jak uruchomić eSIM w Orange?

Z ważnych rzeczy na start – eSIM może być przypisany tylko do jednej taryfy. Jeśli wymieniamy smartfona, na którym mieliśmy eSIM i chcemy go przenieść do nowego urządzenia najpierw musimy dezaktywować kartę na poprzednim urządzeniu.

Skorzystanie z wirtualnej karty w Orange jest bardzo proste. Operator prowadzi akcję „Wymień na kartę eSIM”, w ramach której możemy bezpłatnie wymienić naszą kartę na eSIM.

Skorzystanie z oferty jest możliwe po spełnieniu kilku kroków:

  • W serwisie Mój Orange w zakładce „Umowa, urządzenia i usługi dodatkowe” musimy znaleźć opcję „Wymień kartę”
  • Zapoznajemy się z informacjami
  • Czekamy na SMS z kodem autoryzacyjnym
  • Skanujemy kod QR

W przypadku ofert na kartę jest ciut inaczej. Warto zapoznać się z poradnikiem Orange, gdzie wszystko wytłumaczone jest krok po kroku. Przeczytasz o tym więcej tutaj.

Jeśli ktoś często zmienia telefon to na pewno ucieszy go fakt, że wymiana karty eSIM jest darmowa do 5 razy w każdym okresie rozliczeniowym.

Z informacji, które przekazuje Orange w bieżących komunikatach trwają prace nad poszerzeniem listy urządzeń obsługujących eSIM.

Podsumowanie

Niektórzy pewnie powiedzą o co ten cały szum, skoro lista urządzeń jest uboga, a dostępność eSIM u Operatorów ograniczona. Po części słusznie, ale patrząc przez pryzmat jak szybko rozwija się technologia to temat można uznać za niedaleką przyszłość.

Oczywiście mówimy o osobach, które w pełni przekonały się do smartfonów, a rynkowe statystyki pokazują, że jeszcze sporo osób korzysta z klasycznych telefonów lub smartfonów jednak o niższych parametrach.

Rynek urządzeń bez wątpienia będzie się poszerzał, można domyślać się, że kolejne modele zaczynając od flagowych będą wyposażone w eSIM. Z czasem jak rozwiązanie się upowszechni telefony z tzw. średniej i niższej półki też otrzymają wsparcie od producentów.

Na pewno będzie to spora wygoda w przypadku urządzeń takich jak zegarki sportowe czy inne urządzenia codziennego użytku.

Klienci Operatorów na pewno polubią nowe rozwiązanie, które dam im swobodę zmiany Operatora bez wychodzenia z domu. W szybki i łatwy sposób.

Operatorzy z pewnością nie będą podzielać tego optymizmu, bo klient łatwiej będzie mógł przemigrować swój numer.

Patrząc przez pryzmat bezpieczeństwa rozwiązanie również wydaje się nieść korzyści. Skradziony telefon stanie się bezużyteczny, chociaż znając kreatywność osób zajmujących się takimi rzeczami na pewno znajdą jakieś rozwiązanie na obejście „problemu”.

Na Polskim rynku czekamy na resztę Operatorów, którzy zgodnie z zapowiedziami już pracują nad wdrożeniem. Orange Polska jako pierwszy przetarł ślady, więc kolejne wdrożenia to kwestia czasu.

Czy ktoś z Was korzysta już z eSIM i może podzielić się wrażeniami?

Jakie macie zdanie na temat eSIM?

Zachęcam do komentowania 🙂