Płatność smartfonem czyli Apple Pay i Google Pay w praktyce!

Płatność smartfonem czyli Apple Pay i Google Pay w praktyce!

Płatność smartfonem powoli przestaje już dziwić, bo coraz większa grupa klientów sięga po te rozwiązanie jako wygodniejsza alternatywa dla tradycyjnej płatności kartą. Pozostawienie portfela w domowej szufladzie to nie problem, jeśli nie potrzebujemy dodatkowych dokumentów, a nosiliśmy go tylko po to, żeby zapłacić w sklepie.

Era smartfonów przyniosła nam nie tylko możliwość posiadania przy sobie minikomputerów, aparatów cyfrowych czy odtwarzaczy muzyki – daje nam również możliwość pozbycia się portfela i płacenia tylko przy użyciu telefonu.

Co ciekawe płatność smartfonem jest bezpieczniejsza od płatności zwykłą kartą zbliżeniową dzięki większej ilości zabezpieczeń. Przykładem jest tutaj brak możliwości zapłaty, jeśli telefon jest zablokowany. A więc jeśli ktoś bez naszej wiedzy chciałby użyć telefonu do płatności to nie tylko będzie musiał znać kod do odblokowania smartfona to dodatkowo będzie musiał znać kod PIN lub mieć odcisk naszego palca, aby zautoryzować płatność.

Jak to w praktyce wygląda i jakie mamy możliwości?

W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć dwa najbardziej popularne rozwiązania: Google Pay oraz Apple Pay. Zanim przejdę dalej dodam, że nie są to jedyne możliwości. Na naszym rynku możemy również skorzystać z metody BLIK, wirtualnych portfeli czy technologii HCE. Dodatkowo firma Garmin czy Samsung przygotowała swoje autorskie rozwiązania. Jednak to temat na kolejny artykuł ?

Google Pay

Zacznę od Google Pay, ponieważ to właśnie firma Google udostępniła nam jako pierwsza możliwość płacenia smartfonem w takiej formie jakiej mamy to obecnie. Początkowo usługa działała pod nazwą Android Pay jednak z czasem zmieniła nazwę na tą obecną. Jak sama nazwa wskazywała Android Pay współpracuje z telefonami z systemem Android.

Skorzystanie z płatności jest możliwe po spełnieniu 3 warunków:

 • Android w wersji minimum 5.0 (Lollipop)
 • Wbudowany moduł NFC
 • Zainstalowana aplikacja Google Pay

Kolejną rzeczą, którą należy zweryfikować to czy nasz bank pozwala na dodanie karty do wirtualnego portfela.

Lista banków obsługujących Google Pay wygląda następująco:

 • Alior Bank,
 • Eurobank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • BZ WBK,
 • mBank,
 • Nest Bank,
 • Orange Finanse,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Getin Bank,
 • Plus Bank,
 • Citi Handlowy,
 • ING,
 • Raiffeisen Polbank.

Jak rozpocząć korzystanie?

Ściągamy wyżej wspominaną aplikację na nasz smartfon, następnie dodajemy naszą kartę płatniczą. Skanujemy kartę, uzupełniamy formularz z danymi i zatwierdzamy wszystko sms. Po dodaniu mamy odpowiednik naszej karty w smartfonie lub smartwatch’u z Android Wear. Więcej szczegółów dostępnych na stronie Google Pay.

Jak wygląda płatność?

Płatność przy użyciu smartfona wygląda tak samo jak płatność zbliżeniowa zwyczajną kartą. Sprzedawca wbija kwotę na terminalu i prosi o przyłożenie karty – zamiast karty przykładamy telefon. Warto sprawdzić, w którym miejscu mamy moduł NFC, aby terminal mógł bez problemu odczytać kartę. Jeśli terminal odczyta kartę to w zależności na jak dużą kwotę była transakcja autoryzujemy ją PIN”em lub też nie jeśli była do 50 zł.

Ważne, aby mieć odblokowany telefon zanim dokonamy płatności. Według zapewnień Google cała transakcja jest odpowiednio zabezpieczona, a nasze dane są w pełni chronione.

Apple Pay

 

Apple Pay weszło do Polski 19 czerwca 2018 roku, a więc jest to nowość dostępna dla fanów marki Apple. Jak się jednak okazuje nie przeszkodziło to w pobiciu kolejnych rekordów patrząc przez pryzmat ilości użytkowników, którzy lawinowo zaczęli dodawać swoje karty do wirtualnego portfela i korzystać z nowej usługi. Z tygodnia na tydzień rośnie liczba użytkowników oraz liczba transakcji, która z dużym prawdopodobieństwem przebije te w Google Pay.

Przechodząc jednak do samej usługi jest ona dostępna zarówno na smartfonach, tabletach, zegarkach oraz komputerach od firmy Apple.

Lista kompatybilnych telefonów znajduje się poniżej:

 • iPhone 6 i iPhone 6 Plus;
 • iPhone 6s i iPhone 6s Plus;
 • iPhone SE;
 • iPhone 7 i iPhone 7 Plus;
 • iPhone 8 i iPhone 8 Plus;
 • iPhone X.

Lista banków obsługujących Apple Pay jest mniejsza niż w przypadku Google Pay. Aktualnie te banki umożliwiają nam skorzystanie z usługi:

 • BZ WBK,
 • Pekao,
 • mBank,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Alior Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Raiffeisen Polbank,
 • Nest Bank,
 • Getin Bank.

Niebawem do grona mają dołączyć kolejne banki takie jak PKO BP.

Jak rozpocząć korzystanie?

Podobnie jak w przypadku Google Pay musimy skorzystać z dedykowanej aplikacji. Najczęściej jest ona już zainstalowana na telefonie. Nazywa się Wallet – jeśli jej nie posiadamy wchodzimy do App Store i stamtąd pobieramy Następnie klikamy „Dodaj kartę” – mamy możliwość zeskanowania naszej karty i dodania jej automatycznie. W dalszych krokach postępujemy zgodnie z instrukcjami na wyświetlaczu. Możemy być poproszeni o dane dodatkowe oraz o autoryzację za pomocą sms’a z banku.

Więcej szczegółów na stronie Apple.

Jak wygląda płatność?

Tutaj również nie ma dużych różnić porównując to do zwykłej płatności kartą zbliżeniową. Jednak sam sposób dokonania płatności może różnić się od urządzenia jakie posiadamy. iPhone X nie posiada tradycyjnego czytnika linii papilarnych, więc procedura jest trochę inna. Podczas płatności telefonem z Touch ID kładziemy nasz palec na czytniku, a jeśli mamy telefon z Face ID musimy ładnie uśmiechnąć się do naszego smartfona ?

Jak zapewnia Apple transakcje przy użyciu Apple Pay są bardzo bezpieczne „podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji. Dzięki temu numer Twojej karty nigdy nie jest przechowywany ani na Twoim urządzeniu ani na serwerach Apple”.

Tutaj również bez odblokowanego telefonu nic nie zdziałamy, więc tak jak wspominałem wcześniej jest to bezpieczniejsze od tradycyjnej karty zbliżeniowej. Bez względu na kwotę transakcji zawsze wymagana jest autoryzacja przy pomocy linii papilarnych czy twarzy. W większości przypadków nawet powyżej kwoty 50 zł nie będzie już wymagana dodatkowa autoryzacja kodem PIN.

Gdzie można płacić Google Pay i Apple Pay

Do płatności przy pomocy wspomnianych usług nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Najważniejsze jest, aby terminal w punkcie sprzedaży obsługiwał płatności zbliżeniowe. W 99% przypadków zapewnia nam to możliwość zapłacenia przy użyciu naszego smartfona.

Wchodząc do sklepu warto zatem sprawdzić czy taka możliwość będzie. Przypominając jednak dane z innego artykułu dostępnego na naszym blogu można dowiedzieć się, że prawie 95% terminali płatniczych obsługuje płatności zbliżeniowe. Tak więc z dostępnością nie powinno być problemu.

Podsumowanie

Płatność smartfonem bez dwóch zdań zyskuje na popularności i jest poważnym zagrożeniem dla tradycyjnych kart płatniczych i portfeli. Używanie Apple Pay i Google Pay to nie tylko wygoda, ale i większe bezpieczeństwo. Dodanie karty do wirtualnego portfela jest proste i szybkie. Wystarczy, że posiadamy kompatybilne urządzenie i konto w banku, które umożliwia nam skorzystanie z usługi.

Płatność smartfonem dostępna jest wszędzie tam, gdzie w punkcie sprzedaży jest terminal z obsługą płatności zbliżeniowych. Sam sposób płatności nie różni się znacząco od tego przy użyciu tradycyjnej karty. Zbliżamy telefon do terminala autoryzujemy transakcje przy użyciu naszego odcisku palca, skanu twarzy lub wpisując kod PIN. Co ważne płatność zablokowanym telefonem nie jest możliwa, a więc potencjalnie niepowołana transakcja jest podwójnie chroniona.

Polacy są narodem, który lubi nowinki techniczne, a bankowość w naszym kraju jest jedną z najlepiej rozwiniętych. Jestem przekonany, że coraz więcej osób porzuci tradycyjny portfel i zacznie używać swojego smartfona, którego zazwyczaj mamy zawsze przy sobie.

Korzystając z terminala bezprzewodowego z obsługa płatności zbliżeniowych jaki jest dostępny w Simapce będzie można obsługiwać w swoim punkcie sprzedaży klientów płacących smartfonem. Rozwiązanie do płatności bezgotówkowych wprowadziliśmy do Simapki w czerwcu, a w ramach tej usługi punktu sprzedaży mogą rozszerzyć działanie aplikacji o płatności kartowe. Po podpisaniu umowy kurierem dostarczamy bezprzewodowy terminal, który łączy się z naszą aplikacją. Duża zaletą terminala jest jego mobilność oraz małe wymiary. Wytrzymała bateria pozwoli na przyjmowanie płatności w dowolnym miejscu.

 

W ramach współpracy z Simapką istnieje możliwość odebrania aż do 3 terminali za darmo na 12 miesięcy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. O programie można dowiedzieć się więcej z naszego innego artykułu.

Jeśli jednak posiadasz już terminal od innej firmy i poszukujesz zmiany koniecznie zapoznaj się z naszym rozwiązaniem. Więcej szczegółów można uzyskać na naszej stronie internetowej.

Umowa dostępna jest po zalogowaniu do naszej aplikacji. Jeśli posiadasz konto w Simapce zaloguj się  i wygeneruj umowę, jeśli jednak nie posiadasz konta a chcesz skorzystać z naszych usług możesz je szybko założyć przechodząc do rejestracji.