Oferta na abonament czy kartę ? Podpowiadamy co i kiedy wybrać.

Oferta na abonament czy kartę ? Podpowiadamy co i kiedy wybrać.

Zgodnie z powiedzeniem „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził” na rynku panuje zróżnicowanie. Mnogość marek, ofert czy konkretnych wariantów sprawia, że możemy wybrać to co najlepiej do nas pasuje i co najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ale jak wiemy to nie jest takie proste i czasami więcej nie zawsze oznacza lepiej. Od tego nadmiaru łatwo o mętlik w głowie ?

W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć temat z rynku telekomunikacyjnego skupiając się na wyborze pomiędzy abonamentem a kartą prepaid.

I tak jak zaznaczyłem na początku zarówno w kategorii abonamentów możemy wybierać spośród różnych operatorów i różnych ofert tak samo w pre-paid wariantów jest tyle, że nie sposób wybrać ten najlepszy.

Ja jednak nie będę robił porównania Operatorów i ich poszczególnych ofert, a podpowiem co wybrać ofertę na abonament czy ofertę na kartę.

Oferta na abonament

W branży telekomunikacyjnej często nazywany również postpaid – a więc system, w którym płacimy miesięczną opłatę za skorzystanie z usług po fakcie. W ramach abonamentu mamy dostępne usługi takie jak darmowe połączenia, sms’y czy transmisja danych w określonej wcześniej cenie. Jeśli wykorzystamy zbyt dużo musimy dopłacić wg. cennika. Tak to w skrócie wygląda.Korzystanie z abonamentu możliwe jest po wcześniejszym podpisaniu umowy w salonie Operatora lub innym kanale przygotowanym dla Klientów np. call center. Przed podpisaniem umowy musimy zdecydować jaki wariant oferty nas interesuje tzn. czy chcemy zakupić nowy telefon czy będziemy korzystać z obecnego, a umowa będzie dotyczyła tylko karty sim. Zazwyczaj umowy wraz z telefonem podpisywane są na 24 miesiące i w ramach tej oferty możemy do naszego abonamentu dobrać sobie telefon w niższej cenie.

I tutaj pojawia się pytanie – czy na pewno w niższej?

Biorąc pod uwagę cenę początkową jaką musimy zapłacić to zdecydowanie może okazać się, że cena telefonu jest niższa niż jak byśmy poszli do sklepu. Jednak, jeśli przekalkulujemy wszystkie opłaty to okazuje się, że telefon w sklepie kupimy taniej. Na czym więc polega korzyść? Na pewno warto wziąć pod uwagę fakt, że cena telefon rozłożona jest na raty i doliczana jest to opłaty abonamentowej. Dodatkowo wszystkie formalności załatwiamy w salonie Operatora i nie musimy udawać się do sklepu i kupować telefonu za gotówkę lub na raty. Jeśli chcielibyśmy skorzystać z rat w sklepie wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i udzieleniem przez bank kredytu co może wpłynąć negatywnie na naszą historię kredytową niepotrzebnie ją obciążając. A więc zakup telefonu za niższą kwotę i rozłożeniem jego ceny na raty doliczone do abonamentu jest szybkie i wygodne nie tylko przy zakupie, ale przy comiesięcznej płatności – robimy tylko jeden przelew do Operatora, a nie dwa (do Operatora i banku).

Czy tańsze? Często trochę droższe niż jakbyśmy poszli do sklepu lub wzięli np. raty 0%. Jednak powstaje wtedy pytanie – jaka jest cena wygody i ewentualnego obciążenia historii kredytowej?  Oczywiście zawsze możemy zakupić ofertę bez telefonu i zdecydować się tylko na tzw. kartę sim, w której będą dostępne wszystkie usługi, za które zdecydowaliśmy się zapłacić. W tym wariancie umowy często są krótsze zwyczajowo 12 miesięcy.  Operatorzy również udostępniają nam abonament na czas nieokreślony.

Z tym czasem trwania umowy wiąże się jedna wada abonamentów mianowicie – brak elastyczności i długoterminowe zobowiązanie. Jeśli zdecydujemy się podpisać umowę to bez względu na wszystko musimy tkwić w niej do końca. Zawsze mamy możliwość rezygnacji, jednak wiąże się to z karami umownymi, które wynikają z rabatów udzielonych przez Operatora np. na zakup telefonu. Tak więc w przypadkach, kiedy na rynku pojawi się lepszą ofertą a nam pozostanie jeszcze rok do zakończenia naszej musimy płacić za to co mamy i poczekać ze zmianą na zakończenie kontraktu.

Abonament jak już wspomniałem wiąże się z większą wygodą. Nie tylko w momencie, kiedy płacimy jedną opłatę za usługi i telefon, ale również w momencie, kiedy cenimy sobie pewność, że zawsze będziemy mogli z telefonu skorzystać. Nie ograniczają nas pieniądze dostępne na koncie, a więc możemy korzystać z telefonu zawsze – pod warunkiem regularnego płacenia ?

Jednak może to też mieć swój minus, jeśli telefon kupujemy dla dziecka lub wyjeżdżamy za granicę, gdzie nie jesteśmy pewni opłat, które mogą nas często negatywnie zaskoczyć. Brak limitów może spowodować utratę kontroli i nabicie dużego rachunku, który przyjdzie nam zapłacić. Pełna swoboda korzystania może też być niekorzystna, jeśli utracimy telefon np. w wyniku kradzieży i ktoś postanowi „zabawić” się na nasz koszt.

Bez wątpienia dużym atutem abonamentów są różne dodatkowe usługi dostępne w ramach jednej opłaty – przykładem może być dostęp do muzyki np. Tidal lub Spotify czy seriali np. Netflix lub Showmax. Innym przykładem są rabaty przy zakupie większej liczby kart sim w ofertach rodzinnych czy firmowych. Każda kolejna karta zazwyczaj jest tańsza, a wszystkie są opłacane w ramach jednej zbiorczej faktury.

Krótko podsumowując

Dla kogo abonament?

 • Dla osób, które dużo korzystają z telefonu
 • Dla ceniących wygodę
 • Dla lubiących mieć pewność, że zawsze mogą zadzwonić czy napisać sms
 • Dla rodzin lub firm, które potrzebują więcej niż jedne karty sim

Plusy abonamentu:

 • Wygoda korzystania – jedna opłata, nie musimy pamiętać o doładowywaniu konta
 • Możliwość zakupu telefonu na raty w ramach jednej opłaty
 • Korzystamy bez ograniczeń – nie przytrafi się sytuacja braku środków na koncie
 • Usługi dodatkowe np. telewizja czy muzyka
 • Niższe ceny przy zakupie większej ilości abonamentów

Minusy abonamentu:

 • Umowa na czas określony
 • Brak elastyczności – nie możemy dokonać zmian przed upływem kontraktu
 • Brak limitu może spowodować naliczenie wysokich opłat np. za korzystanie za granicą lub jeśli zaginie nam telefon

Oferta na kartę

Drugim najczęstszym określeniem jest prepaid, a więc system płatności, w którym musimy zapłacić zanim skorzystamy z usług. Krótko mówiąc doładowujemy tzw. konto i możemy korzystać tak długo aż skończą nam się środki. Po tym czasie nie możemy już dzwonić ani sms’ować do czasu kolejnego doładowania.

Zakup karty sim w ofercie prepaid jest dużo łatwiejsze niż zakup abonamentu. Wchodzimy do wybranego sklepu (tutaj ważne, że nie ogranicza nas salon Operatora), prosimy o kartę sim i czysto teoretycznie to wszystko. Jednak jak wiemy w 2016 roku weszła w życie nowa ustawa antyterrorystyczna i wprowadziła obowiązek rejestracji kart sim. A więc sam zakup karty sim jest możliwy jednak do czasu rejestracji nie jest ona aktywna. Zatem musimy kartę zarejestrować podając podstawowe dane takie jak imię, nazwisko i numer identyfikacyjny np. PESEL czy numer dowodu osobistego i po kilku sekundach nasza karta jest zarejestrowana.

Po rejestracji wkładamy kartę do telefonu i praktycznie w 99% przypadków karta jest aktywna od razu. Operatorzy zastrzegają sobie czas na aktywację karty do 24 godzin. Jednak zakładam, że mieścimy się w tych 99% przypadków i kartę mamy aktywną od razu. Tak więc proces jest dużo szybszy i przyjemniejszy niż zakup abonamentu.

I tutaj pojawia się pierwszy plus kart prepaid. Nie musimy podpisywać żadnej umowy a tym bardziej umowy na czas określony. Jesteśmy wolni i mamy pełną elastyczność co do tego jak chcemy korzystać z naszej karty i jak długo chcemy związać się z danym Operatorem. Jeśli coś nam się nie podoba zawsze możemy przenieść się do innego Operatora i wybrać inną ofertę. A jeśli nie czujemy przywiązania do numeru telefonu to zawsze możemy po prostu kupić nową kartę z nową ofertą. Wybór ofert na kartę jest bardzo szeroki. W zależności na czym nam zależy możemy sięgnąć po kartę, która przez pierwszy okres da nam np. darmowe połączenia lub duży pakiet danych.

Istotne jest, że tylko przez krótki czas, bo zazwyczaj karta na start aktywna jest przez 7 dni i po tym czasie trzeba kartę doładowań kwotą, która zapewni odpowiednie przedłużenie stanu konta. Bo co ważne posiadanie środków na koncie to jedno a drugie to ważność konta na połączenia wychodzące i przychodzące. Może się zdarzyć tak, że pieniądze mamy, ale ważność się skończyła, a więc nie możemy z nich skorzystać. Taki psikus, aby zmotywować nas do aktywności J

I tutaj pojawia się pierwszy minus – trzeba pamiętać, aby doładowywać telefon. Nie tylko dbać o środki na koncie (pamiętajmy, że jak się skończą to nie możemy zadzwonić nawet jak w danym momencie naprawdę tego potrzebujemy) ale także o ważność tych środków. Wprawdzie doładowywanie telefonu jest szybkie a doładowania kupimy praktycznie w każdym sklepie czy doładujemy online to mogą się zdarzyć sytuacje, że środki skończą się w najmniej odpowiednim momencie.

Doładowywanie ma też swój plus – jeśli doładujemy kwotą np. 50 zł to nie ma możliwości abyśmy przekroczyli nasz budżet, więc nie grożą nam sytuacje rachunku na 1000 zł po powrocie z urlopu. Zapewnia nam to pełną kontrolę wydatków, a jeśli zapomnimy się na chwile to po wyczerpaniu środków konto skontroluje się za nas ?

Oferta na kartę w ostatnim czasie straciła przywileje korzystania z roamingu  w ramach Unii Europejskiej (roaming like at home), a więc wyjazd za granice i korzystanie z telefonu może być dla nas dużo droższe niż w przypadku ofert na abonament.

Jednak oferty prepaid, dzięki swojej elastyczności nadrabiają mnogością pakietów dodatkowych, z których użytkownik może skorzystać. Ma to swoją dużą zaletę, bo korzystamy z tego co aktualnie potrzebujemy. Jeśli w danym miesiącu wiemy, że będziemy więcej dzwonić możemy kupić pakiet minutowy, a jeśli potrzebujemy więcej Internetu to pakiet internetowy. A w momencie, gdy wyjeżdżamy za granicę to kupić pakiet, który będzie aktywny w miejscu, do którego jedziemy.

Do minusów oferty prepaid bez wątpienia należy brak możliwości zakupu telefonu na raty w ramach jednej oferty. Oczywiście wynika to z tego, że mamy swobodę i nie wiążemy się długotrwałym kontraktem. Pozostaje nam w tym wypadku korzystać z tego telefonu co mamy, kupić telefon za gotówkę lub skorzystać z rat dostępnych w punkcie sprzedaży.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie doładowywania – co jakiś czas Operatorzy organizują miesiące z bonusami, gdzie możemy uzyskać dodatkowe korzyści przy zakupie doładowania. Popularne swego czasu było podwójne doładowanie, gdzie zyskiwaliśmy o 100% więcej po doładowaniu lub dodatkowe pakiety Internetu.

Krótko podsumowując

 • Dla kogo prepaid?
 • Dla dzieci, jeśli chcemy kontrolować wydatki
 • Dla osób, które lubią elastyczność i chętnie zmieniają Operatora, aby mieć lepszą ofertę
 • Dla ceniących kontrolę wydatków
 • Dla mniej aktywnych – choć nie zawsze, bo można zakupić pakiet, z którego korzystamy najbardziej
 • Dla osób, którym nie zależy na numerze telefonu i chętnie zmieniają warianty ofert

Plusy prepaid:

 • Brak długotrwałego kontraktu
 • Elastyczność przy chęci zmiany Operatora lub oferty
 • Pełna kontrola wydatków
 • Możliwość skorzystania tylko z tych pakietów, na których zależy nam najbardziej
 • Bezpieczeństwo, że nie przekroczymy budżetu
 • Bonusy za doładowania

Minusy prepaid:

 • Nie możemy skorzystać z telefonu, jeśli skończą nam się środki lub ważność konta
 • Mniej korzystne warunki, jeśli korzystamy z telefonu za granicą
 • Konieczność pamiętania o regularnych doładowaniach

Podsumowanie

Oferta na rynku telekomunikacyjnym jest bardzo szeroka i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać spośród Operatorów, ofert na kart czy abonament a także z pakietów i zawartości ofert. Warto określić przy wyborze na czym nam najbardziej zależy i z jakim przeznaczeniem ma być używana karta. Czy cenimy sobie wygodę i jesteśmy w stanie czasami więcej za nią zapłacić czy jednak stawiamy na elastyczność i brak ograniczeń akceptując pewne wady kart prepaid.

Abonament bez wątpienia jest wygodny, mamy stałą opłatę, w której najczęściej wszystko już jest w ramach tzw. taryf free. Jeśli jednak czegoś nam brakuje możemy dokupić pakiet i dopłacić określoną kwotę. W ramach oferty postpaid możemy dokupić telefon w korzystnej cenie początkowej a opłata będzie w ramach tzw. abonamentu. Kiedy potrzebujemy większej liczby kart sim np. dla całej rodziny możemy skorzystać z rabatów na kolejne karty i cieszyć się z wygody płacenia jednej faktury zbiorczej. Przy abonamencie nie musimy martwić się stanem konta oraz jego ważnością, musimy tylko pamiętać o regularnym opłacaniu faktur. Korzystanie z abonamentu musimy rozpocząć od wizyty salonu Operatora oraz podpisania umowy na czas określony, a więc konieczna jest rezygnacja z elastyczności i swobody zmiany oferty czy Operatora przed wygaśnięciem kontaktu.

Z myślą o osobach ceniących elastyczność powstał prepaid, gdzie nie musimy podpisywać umowy a to na jak długo wiążemy się z danym Operatorem zależy tylko od nas. Niestety za elastycznością idzie trochę mniejszą wygodą, ponieważ musimy pamiętać o regularnym doładowywaniu konta, aby zapewnić sobie jego ważność oraz środki na połączenia i smsy. Brak środków na koncie w najmniej odpowiednim momencie nie pozwoli nam na skorzystanie z telefonu. Pozostanie nam tylko szybko znaleźć sposób na doładowanie konta. Ma to swoje jednak swoje plusy, bo zapewnia kontrolę wydatków i ogranicza ryzyko nabicia wysokich rachunków przez dziecko lub podczas pobytu za granicą.

Zarówno abonament jak i prepaid jest na swój sposób warty uwagi – kwestia preferencji. Jest w czym wybierać więc ostateczna decyzja należy do kupującego ?

Bez względu, którą opcję wybierze Klient w Simapce zarówno można zarejestrować kartę sim jak i wprowadzić danę klienta zainteresowanego zakupem abonamentu w ramach usługi Poleceń.

Rejestracja z Simapką jest szybka i nie trwa dłużej niż 30 sekund. Wymagane jest podanie minimum danych. Cały proces jest odpowiednio zabezpieczony. W ramach współpracy można rejestrować karty takich Operatorów jak: Play, Orange czy T-Mobile. Każda rejestracja to dodatkowe wynagrodzenie dla punktu sprzedaży w wysokości 3 zł netto. Rejestracja kart sim możliwa jest na komputerze, tablecie lub smartfonie – z systemem operacyjnym android lub ios.

Dodatkowo w Simapce dostępna jest nowa usługa Poleceń, dzięki której w szybki sposób można przekazać dane Klienta, który jest chętny zakupić abonament. Wystarczy wprowadzić imię, nazwisko oraz numer telefonu.  Cały proces jest prosty i nie wymaga drukowania dokumentów. Dane przekazywane są bezpośrednio do wyspecjalizowanego konsultanta, który dzwoni do Klienta i dobiera najbardziej korzystne rozwiązanie. Po wybraniu oferty przez Klienta zamówienie wraz z umową wysyłane jest kurierem na wskazany adres. Każda umowa, która zostanie podpisana przez Klienta to dodatkowe wynagrodzenie dla punktu sprzedaży. Dzięki Poleceniom można otrzymać aż 20 zł netto za każdą umowę.

Zarówno w Rejestracjach kart sim jak i w Poleceniach, każdy użytkownik aplikacji ma dostęp do raportów rozliczeniowych oraz faktur, gdzie na bieżąco może śledzić wyniki oraz zarobki.

Zapraszam do zapoznania się z naszą aplikacją oraz dostępnymi usługami

Więcej informacji o Rejestracji kart sim można znaleźć tutaj.

Bardziej szczegółowy opis Poleceń dostępny jest tutaj.

A jeśli już z nami współpracujesz możesz od razu aktywować Polecenia – wystarczy tylko zaakceptować regulamin dostępny po zalogowaniu.