Coraz rzadziej używamy gotówki – kilka faktów na temat rynku kart płatniczych w Polsce

Coraz rzadziej używamy gotówki – kilka faktów na temat rynku kart płatniczych w Polsce

W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć temat rynku kart płatniczych w Polsce i skupić się na opisaniu płatności bezgotówkowych na podstawie danych z Narodowego Banku Polskiego. Będzie to również dobre wprowadzenie do kolejnego artykułu, który niebawem ukaże się na naszym blogu 🙂

Dane przywoływane w dzisiejszym artykule dotyczą roku 2017 – na chwile obecną są to najświeższe informacje ze strony internetowej NBP.

Temat jest ciekawy, ponieważ karty płatnicze oraz transakcje bezgotówkowe z roku na rok zyskują na znaczeniu i stają się coraz bardziej powszechnym narzędziem płatniczym. Dodatkowo warto zaznaczyć, że bankowość w Polsce uznawana jest za jedną z najbardziej rozwiniętych i nowoczesnych, a jak pokazują różnego rodzaju badania Polacy lubią nowinki i szybko się do nich adaptują.

Dla nas osób, które na co dzień korzystają z dzisiejszej bankowości może wydawać się niemożliwe, ale są nadal takie kraje np. USA, gdzie cały czas powszechnym środkiem płatniczym jest czek, a na przelew bankowy czasami trzeba czekać kilka dni.

U nas te czasu już dawno minęły i są nie do pomyślenia  🙂

Liczba kart płatniczych

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec IV kwartału 2017 roku na polskim rynku znajdowało się 39,1 milionów kart płatniczych. Jest to o 582,6 tysiąca więcej niż w kwartale III.

Najbardziej popularną organizacją płatniczą jest Visa z 55% udziałem w rynku oraz MasterCard 44% udziałem w rynku.

Przyglądając się pod kątem rodzajów kart dominującą pozycję zajmują karty debetowe (78%), drugie miejsce przypada kartom kredytowym (14,9%), natomiast podium zamykają karty przedpłacone (6,5%). Co ciekawe przełomowe dla rynku polskiego było wprowadzenie kart zbliżeniowych, dzięki którym mogliśmy dokonać płatności do 50 zł bez autoryzacji kodem PIN. Przełożyło się to na duże upowszechnienie tej metody płatniczej i spowodowało rekordowy udział w rynku kart zbliżeniowych, który obecnie wynosi 79,6%.

Potwierdzeniem tego, że użytkownicy polubili tą wygodną metodę płatności pokazuje wynik ponad 51,4 % transakcji jest dokonywanych w ten właśnie sposób czyli metodą zbliżeniową.

Transakcje kartami płatniczymi

Według danych, które przekazały banki działające na polskim rynku w IV kwartale 2017 roku przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono 1.2 miliarda transakcji – zarówno gotówkowych (np. wypłaty z bankomatów lub cash back) jak i bezgotówkowych. W całym roku 2017 dało to wynik prawie 4.6 miliarda transakcji i jest to aż o 15% więcej niż w roku 2016 (3.97 miliarda).

Tak duża liczba transakcji przekłada się na konkretną wartość i tak w IV kwartale 2017 roku przy użyciu kart dokonano transakcji na łączną kwotę 171,5 miliarda złotych. Tutaj warto dodać, że w ogólnej wartości transakcji dominują transakcje gotówkowe np. wypłaty z bankomatów. Cały rok 2017 zakończył się wynikiem wynoszącym 648,1 miliarda złotych i jest to o ponad 11% więcej niż w roku 2016 (582,4 miliarda złotych).

Udział transakcji bezgotówkowych wyniósł 41,7%.

Transakcje bezgotówkowe

IV kwartał 2017 roku zanotował ponad 1 miliard transakcji bezgotówkowych i jest to kolejny kwartał cechujący się wzrostami.

W całym 2017 liczba transakcji bezgotówkowych wyniosła 3,87 miliarda transakcji i w porównaniu do 2016 roku, gdzie ich liczba wyniosła 3,35 miliarda jest to wzrost o 15,5%. Przełożenie na wartość wygląda następująco: 71,5 miliarda złotych wynosi suma transakcji bezgotówkowych dając sumę w całym 2017 roku wynoszącą 260,3 miliarda złotych i znów notując wynik wyższy niż w zeszłym roku aż o 18,3%. Warto tutaj dodać, że średnia wartość transakcji bezgotówkowej w IV kwartale 2017 roku wyniosła 68,9 zł, a średnia liczba transakcji wyniosła 26,5 sztuki.

 

Powyższe wyniki potwierdzają korzystne zmiany jakie zachodzą na naszym rodzimym rynku płatności kartowych i bezgotówkowych. Użytkownicy kart chętnie po nie sięgają i coraz rzadziej do płatności wykorzystują gotówkę. Pieniądz elektroniczny jest bezpieczny i przede wszystkim wygodny w użyciu.

Infrastruktura rynku kart płatniczych

Patrząc przez pryzmat infrastruktury rynku kart należy wyróżnić takie elementy jak bankomaty, akceptantów, punkty handlowo-usługowe, terminale POS czy punkty oferujące wypłaty sklepowe tzw. Cash back.

Po pierwsze bankomaty – rok 2017 cechował niewielki spadek ilości bankomatów. Według danych otrzymanych od banków i niebankowych operatorów bankomatów na koniec IV kwartału 2017 roku liczba bankomatów wyniosła 23 230 sztuk i na przestrzeni kwartału ta liczba uległa zmniejszeniu o 96 sztuk. Liczba wypłat gotówki w bankomatach w IV kwartale wyniosła 167,4 miliona sztuk, a łączna kwota wypłat opiewała na 83,5 miliarda złotych.

Po drugie akceptanci – a więc firmy, które przyjmują płatności bezgotówkowe. Z danych uzyskanych od agentów rozliczeniowych wynika, że ich liczba na koniec IV kwartału 2017 roku wyniosła 270,3 tysiąca. Pokazuje to pozytywną tendencję oraz przyrost, który w ostatnich 12 miesiącach wyniósł aż 20%.

Po trzecie punkty handlowo-usługowe – w tym punkcie również wykorzystane są dane od agentów rozliczeniowych. Na koniec grudnia 2017 roku na rynku polskim działało łącznie 481,8 tysiąca punktów handlowo-usługowych, które akceptowały płatności przy wykorzystaniu kart płatniczych. Ich liczba z roku na rok jest coraz większa – w ostatnich 12 miesiącach przybyło 57,8 tysiąca placówek co oznacza wzrost o 13,6%. Im większa liczba punktów akceptujących płatności bezgotówkowe tym większa wygoda i dostępność dla klientów posługujących się tą metodą płatności.

Po czwarte terminale POS – rynek akceptacji kart płatniczych dynamicznie się rozwija co pokazują powyższe liczby. Nie inaczej jest w przypadku terminali do obsługi płatności bezgotówkowych. Rok 2016 był przełomowy, jeśli chodzi o liczbę udostępnionych terminali POS na rynku – została osiągnięta magiczna liczba pół miliona terminali. Jak pokazują dane rynek ten nadal dynamicznie się rozwija – na koniec grudnia na rynku zainstalowanych było łącznie 624,4 terminali POS. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ich liczba wzrosła o 88,2 tysiąca sztuk co przełożyło się na wzrost o 16,4%. Co warto zaznaczyć aż 94,6% terminali jest przystosowanych do obsługi płatności zbliżeniowych.

Po piąte punkty oferujące wypłaty sklepowe, czyli cash back – polega to na możliwości wypłaty przez klienta posiadającego kartę płatniczą niewielkich kwot podczas płacenia za zakupy. Usługa została wprowadzona w 2006 roku i wciąż zyskuje na popularności. W przypadku kart MasterCard górny limit wynosi 500 zł, natomiast dla Visy jest to 300 zł. Na koniec 2017 roku cash back oferowało swoim klientom około 129,9 tysięcy punktów handlowo-usługowych, a według danych od agentów rozliczeniowych na rynku znajdowało się 174,5 tysiąca terminali przystosowanych do obsługi wypłat sklepowych. Na przestrzeni IV kwartału 2017 roku dokonano 3,9 miliona wypłat sklepowych co dało wynik roczny w ilości 14,44 miliona transakcji i był to wynik aż o 27% lepszy niż w roku 2016 gdzie liczba wypłat wyniosła 11,34 miliona. Wartość wypłat w IV kwartale wyniosła 439,4 miliona złotych a cały 2017 rok dał wynik 1,62 miliarda złotych. Średnia wartość wypłaty wyniosła 113 zł, a na przestrzeni długiego okresu waha się w granicach od 98 zł do 116 zł.

Pokazuje to, że klienci często potrzebują niewielkiej ilości gotówki na nieprzewidziane wydatki. Warto tutaj dodać, że wypłaty sklepowe są dodatkowym źródłem przychodu dla punktów handlowo-usługowych. Prowizja od transakcji wynosi około 20 gr, co przy dużej liczbie wypłat może okazać się dobrą okazją do zarobienia dodatkowego wynagrodzenia.

Podsumowanie

Rynek kart płatniczych w Polsce z roku na rok odnotowuje wzrosty. W obiegu mamy coraz więcej kart, a ich użytkownicy chętniej po nie sięgają. Płatności kartowe dają wiele korzyści zarówno dla użytkownika, jak i akceptanta, który posiada w swoim punkcie handlowo-usługowym terminal POS.

Użytkownicy kart płatniczych naturalnie nie muszą posiadać przy sobie gotówki, co jest bezpieczne i wygodne. Ryzyko utraty portfela z zawartością i gotówką to duży problem i czasami kosztowna strata. Dodatkowo płatności bezgotówkowe to wygoda podczas robienia zakupów – kartę najczęściej zbliżamy do terminala, a w przypadku większych kwot autoryzujemy kodem PIN i transakcja w kilka sekund zostaje zakończona. Nie musimy zatem szukać i odliczać kwoty oraz nerwowo zerkać na portfel, jeśli akurat wybraliśmy się na większe zakupy. A jeśli potrzebujemy niewielkiej ilości gotówki na drobne nieprzewidziane wydatki zawsze możemy skorzystać z usługi wypłat sklepowych cash back podczas robienia zakupów.

Akceptanci kart płatniczych korzystają natomiast na braku obsługi gotówki w kasie. Pieniądze z transakcji bezgotówkowych trafiają bezpośrednio na konto, a dzięki temu oszczędzamy czas, stres oraz koszty związane z dostarczaniem gotówki do banku.

Korzyści posługiwania się kartami potwierdzają dane z rynku, który dynamicznie się rozwija.

Po pierwsze z roku na rok rośnie liczba transakcji oraz ich wartość.

Po drugie przybywa akceptantów oraz placówek handlowo-usługowych akceptujących karty płatnicze.

Po trzecie coraz nowsze terminale pozwalają na wygodną obsługę transakcji zbliżeniowych oraz na świadczenie dodatkowych usług takich jak wypłaty gotówki.

Klienci oczekują wygody oraz możliwości posługiwania się nowoczesnymi formami płatności, karty płatnicze patrząc po ich ilości na rynku są już standardem. Aktualnie widać wzrost popularności płatności dokonywanych telefonami komórkowymi oraz wirtualnymi portfelami. Rynek oraz punkty handlowo-usługowe muszą być gotowe na nowoczesnych klientów, a brak terminala POS w placówce często wiąże się z wykluczeniem dużej ilości klientów oraz wybieranie tych klientów usług konkurencji.

Często powodem braku terminala są koszty jego obsługi jednak patrząc przez pryzmat tego jak wiele zyskujemy posiadając terminal to koszty szybko zostają zniwelowane i długofalowo więcej zyskujemy, ale o tym w kolejnym artykule.

A jeśli Ty nie posiadasz terminala ze względu na wysokie koszty sprawdź Program Polska Bezgotówkowa. Czym jest program wyjaśniłem w tym artykule.

W Simapce możesz odebrać do 3 darmowych terminali i nie martwić się kosztami przez 12 miesięcy.

Jeśli jednak posiadasz już terminal, ale szukasz zmiany koniecznie zapoznaj się z naszym rozwiązaniem – bezprzewodowym terminalem zbliżeniowym z funkcją wypłat sklepowych cash back oraz DCC (możliwość płacenia przez klientów zagranicznych w ich walucie).

Zapraszam na naszą stronę!